Dobre obyczaje.

Wkurzyłem się. Poseł Kaczyński mnie wkurzył. Poseł Kaczyński objaśnił mi, że latanie marszałka Kuchcińskiego prawa nie łamie i dobrym obyczajom też nie uchybia. Co do prawa to jest to oczywiste. Nie po to się rządzi, żeby takiej ważnej osobie można było udowodnić łamanie prawa.
Z dobrym obyczajem jest inaczej, ale nie do końca. Dobry obyczaj był w polskim systemie prawnym już przed wojną i wrócił do niego w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Socjalizm po wojnie posługiwał się pojęciem tożsamym, czyli zasadami współżycia społecznego. Ustawodawca zamieszczając te pojęcia w różnych aktach prawnych odwołuje się do takich wartości jak: życzliwość, uczciwość, podstawy zaufania itd. To są pojęcia nieostre, czyli jak żona marszałkowa, albo koleżeństwo poselskie chciało lecieć, a to nie było zabronione w sposób jednoznaczny, to “uczciwy” marszałek zabierał całe towarzystwo do powietrznej taksówki i sruuuu na dożynki, odpust, lub na badmintona. Uczciwy bo kasiory od pasażerów nie brał i życzliwy, bo o swój rewir tak dbał, że samorządowcy się za nim wstawili, bo dobry z niego pan. Zrozumiałem też koncept marszałka, że kasę za loty daje na Caritas, a nie do kasy przewoźnika. Jakby kasę oddał do skarbu państwa, to by się przyznał do szachrajstwa, a tak szmal zapłacił i do nieba pójdzie bez przystanku w czyśćcu.
Chciałem napisać jeszcze, czym dla mnie jest dobry obyczaj, ale to nie ma sensu. Ja nie zdołam wytłumaczyć posłowi Kaczyńskiemu, że czarne jest czarne i co to są dobre obyczaje, przyzwoitość, kindersztuba, bo to się po prostu wie. Polityk jest tak uwikłany w najróżniejsze kompromisy, układy, że nie jest w stanie funkcjonować w sposób uczciwy. Interesy partyjne, władza są najważniejsze i już.
Po wydarzeniach w Białymstoku namalowałem taki plakat, który w aktualnej kampanii wyborczej jest bardzo na miejscu.
P.S. Pisząc o dobrym obyczaju, korzystałem ze strony: https://e-prawnik.pl/porady-prawne/dobre-obyczaje-i-zasady-wspolzycia-spolecznego.html?fbclid=IwAR1ZeeaNXNT2r9PRaDf3cbBodG8LlZ58H3sp2Al_3g6v1KUWYkmGnnIP25I